Marta Gardolińska została powołana na stanowisko dyrektora muzycznego francuskiej Opéra national de Lorraine w Nancy. Jest pierwszą kobietą i pierwszą Polką na tym prestiżowym stanowisku. Będzie pełnić swoje obowiązki od sezonu 2021-2022 przez okres trzech lat.
Wniosek Matthieu Dussouilleza, dyrektora generalnego i artystycznego opery w pełni poparła Rada Dyrektorów Opéra national de Lorraine, przewodzona przez Bertranda Massona, Asystenta ds. Kultury Miasta Nancy.
Marta Gardolińska w ramach obowiązków dyrektora muzycznego będzie prowadziła koncerty Orkiestry Opéra national de Lorraine oraz jedną lub dwie produkcje operowe w sezonie.
Marta Gardolińska należy do nowego pokolenia europejskich artystów, których charakteryzują wszechstronny talent i energia.
Bardzo się cieszę na naszą wspólną przygodę w Opéra national de Lorraine razem z Martą, całym zespołem oraz publicznością – powiedział Matthieu Dussouillez, dyrektor generalny i artystyczny Opery.
Marta Gardolińska studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich i warsztatów pod kierunkiem takich dyrygentów jak Bernard Haitink, Peter Eötvös, Bertrand de Billy, György Kurtág oraz Marin Alsop. W 2015 roku objęła stanowisko głównego dyrygenta Akademischer Orchesterverein w Wiedniu, zaś w sezonie 2017/18 była w tym samym mieście głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym TU Orchester. Międzynarodowa kariera Marty Gardolińskiej nabrała tempa od czasu objęcia przez nią stanowiska Young Conductor in Association z Bournemouth Symphony Orchestra, z którą współpracowała w sezonach 2018/2019 i 2019/2020. Gardolińska następnie odniosła sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała z Los Angeles Philharmonic Orchestra jako Dudamel Fellow oraz uczestnicząc, u boku Gustavo Dudamela jako drugi dyrygent, w wykonaniu i nagraniu dla Deutsche Grammophon IV Symfonii Charlesa Ivesa.
Jej nominacja wyznacza nowy etap w historii Opéra national de Lorraine. Współpraca koncentrować się w będzie na kilku wątkach: podróży przez muzyczną Europę w czasach secesji, uwypukleniu bliskich i historycznych związków Nancy z Polską poprzez rozwój polskiego repertuaru, a także rozwój projektu Nancy – Citizen Opera, angażującego społeczność miejską.
Sama Gardolińska o nowym wyzwaniu mówi:
– To dla mnie ogromna radość rozpocząć nową przygodę z zespołem Opéra national de Lorraine w Nancy. Nasza współpraca zaczęła się w trudnych okolicznościach – wspólnym wysiłkiem wystawiliśmy potężną, zapomnianą operę postromantyczną, co w czasie pandemii było prawdziwym wyzwaniem. Z próby tej wyszliśmy obronną ręką i osiągnęliśmy świetne rezultaty, co napawa mnie optymizmem na dalszy rozwój naszej współpracy. Jestem pod dużym wrażeniem muzykalności i profesjonalizmu Orkiestry. Od samego początku miałam poczucie, że skupiamy się na najważniejszym, to jest na muzyce, i że mogę liczyć na zaangażowanie i kreatywność ze strony członków zespołu. W Nancy szybko poczułam się jak w domu. To dla mnie powód do dumy, że mogę brać udział w kształtowaniu życia kulturalnego miasta, na które wcześniej tak duży wpływ miał jeden z królów Polski – Stanisław Leszczyński. Mam nadzieję, że uda mi się być godną reprezentantką kultury polskiej w Nancy. Ogromnie cieszę się również na bliską współpracę z Matthieu Dussouillezem. Nasze poglądy na sztukę i jej rolę są bardzo podobne i mam nadzieję zaproponować publiczności w Nancy zróżnicowany i oryginalny repertuar, jak również zaangażować społeczność w życie i działania naszego teatru.
We Francji młoda Polka została okrzyknięta talentem przez tamtejsze media podczas krajowej premiery Der Traumgörge Zemlinsky’ego w Nancy, w październiku 2020 roku. Objęcie stanowiska dyrektora muzycznego w Opéra national de Lorraine otwiera nową kartę w karierze młodej, polskiej dyrygentki. W trwającym sezonie zadebiutowała z m.in. Scottish Chamber Orchestra na festiwalu w Edynburgu, Orchestre Chambre de Paris oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W planach Marty Gardolińskej są występy z m.in. Swedish Radio Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Barcelona Symphony Orchestra czy Tonkünstler Orchester w Musikverein w Wiedniu.
Mieszkająca na co dzień w Wiedniu, Marta Gardolińska, do Polski zawita już 21 lutego 2021 r. Poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w koncercie z klarnecistką Annelien Van Wauwe.
Autor : Marzena Gajewska
fotografia główna: Marta Gardolińska, źródło : https://polpromotion.eu/