sobota, 1 kwietnia, 2023
WIĘCEJ

    Polacy na Litwie – spadkobiercami dziedzictwa I RP

    Warto przeczytać

    Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

    Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...

    „Odrzucenie spadku z Polski przez spadkobiercę zamieszkałego za granicą”

    Główną przyczyną odrzucenia spadku przez spadkobiercę jest chęć uniknięcia obciążenia długami spadkowymi lub przekazania spadku dalszym spadkobiercom....

    Znani, nieznani? Krótka historia Polaków, którzy podbili świat

    Burzliwa historia naszego kraju na przestrzeni ostatnich wieków, poza wieloma następstwami politycznymi, geograficznymi, czy gospodarczymi, zawsze generowała...
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    W Wilnie rozpoczyna działalność Instytut Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie

    W niecałe pół roku – od marca do września – w kościele franciszkańskim w Wilnie sfinalizowano trzy projekty, nad którymi pieczę finansową sprawuje Polska Fundacja Narodowa. W marcu otwarte zostało Muzeum Chrztu Litwy, w czerwcu poświęcono i oddano do użytku nowe organy, z kolei we wrześniu konferencja muzykologiczna zainicjowała działalność Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie. Klasztor franciszkański w Wilnie oferuje coraz bogatsze spektrum działalności duchowej i kulturalnej dla mieszkańców stolicy Litwy oraz gości.

    – Południowe skrzydło klasztoru, które było w najgorszym stanie, można wręcz powiedzieć – w ruinie powoli jest remontowane. W przyszłości ma tutaj powstać centrum rekolekcyjne, które służyłoby duchową pomocą dla potrzebujących. Renowacja pomieszczeń rozpoczęła się od kilku pokoi na parterze, klatki schodowej i poddasza, w którym miejsce znajdzie sala konferencyjna Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie. Instytucja ta ma się zająć zbieraniem i udostępnianiem dokumentów związanych z dziedzictwem Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie – opowiada Regina Karpowicz, dyrektor Wileńskiego Centrum Kultury i Duchowości.

    Dziedzictwo historyczne i kulturowe

    Powołanie Instytutu – to jeden z projektów, które realizują franciszkanie dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. Pomysł ten już od dawna przyświecał o. Markowi Dettlaffowi, do którego często zwracali się wierni, przynosząc różne cenne pamiątki historyczne i dokumenty.

    – Zbierałem to wszystko, co mi oddawali ludzie, często nie wiedząc, co z tym zrobić. Cieszę się, że przychodzili z tym do mnie, bo inaczej niektóre cenne dokumenty mogłyby wylądować w piecu. Takie miejsce dla Wilna jest potrzebne. Mam nadzieję, że kiedy instytut się rozwinie, to przyciągnie uwagę badaczy, zainteresowanych dziedzictwem Rzeczypospolitej Obojga Narodów  – tłumaczy franciszkanin i dodaje, że już na luty zaplanowana jest kolejna konferencja, która ma być poświęcona 160. Rocznicy Powstania Styczniowego. Przy instytucie ma też powstać biblioteka.

                    Na inaugurację instytutu Wileńskie Centrum Kultury i Duchowości zorganizowało międzynarodową konferencję muzykologiczną, poświęconą muzycznemu dziedzictwu Rzeczypospolitej XVII-XIX w. Dlaczego muzykologiczna? Wszak w czerwcu do dyspozycji liturgii w kościele franciszkańskim zostały oddane organy. Jednym z celów realizowanego od kilku lat projektu organowego jest popularyzacja pięknych tradycji muzycznych w Wilnie. Jak podkreślił o. Marek, podstawowym celem instytutu jest integracja ludzi i narodów, demonstrowanie i pokazywanie wartości, będących elementem składowym kultury jako ogromnego i szerokiego dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z kolei polskie dziedzictwo muzyczne jest bardzo bogate, ale mało znane i trzeba je niejako wydobyć na powierzchnię – udostępnić dla szerszej publiczności.

    Idea Trójmorza

    W środę, 21 września, wieczorną konferencję zainaugurowano poświęceniem sali konferencyjno-wystawowej i nadaniem jej imienia śp. prof. dr hab. Waldemara Parucha. Waldemar Paruch był polskim politologiem, nauczycielem akademickim, politykiem oraz profesorem Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie i szefem Centrum Analiz Strategicznych w latach 2018-2019. Jak opowiada o. Marek Dettlaff, nieprzypadkowo został patronem sali konferencyjnej Instytutu Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie w Wilnie.

    – Śp. Waldemar był nietuzinkowym człowiekiem. Szanował dziedzictwo I Rzeczypospolitej i bardzo pragnął wygłosić prelekcję na rozpoczęcie naszej konferencji. Kiedy z nim rozmawiałem o instytucie i kierunku, jaki obrać w jego działalności, bardzo był mi przychylny  i dużo podpowiadał. Chciał wygłosić wykład na temat „Polska, Litwa, Białoruś, Ukraina – wspólne dziedzictwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. Niestety nie zdążył, zmarł w maju, natomiast jego bliscy współpracownicy twierdzą, że przybycie do Wilna z prelekcją było jego wielkim pragnieniem. Na tablicy upamiętniającej jego osobę jest cytat z jego książki „Dziedzictwo polskie w Europie Środkowo-Wschodniej”: Poza granicami państwa pozostało wyraźne dziedzictwo polskie, które istnieje obiektywnie, niezależnie od sytuacji politycznej w III Rzeczypospolitej oraz polityki zagranicznej prowadzonej przez Rządy sprawujące władzę w Warszawie. Jest doniosłym spadkiem po I Rzeczypospolitej. Mówi o dziedzictwie niezależnym, a które tutaj istnieje. Wy jesteście spadkobiercami dziedzictwa I Rzeczypospolitej – wyjaśnia o. Marek.

                    W oparciu o temat wykładu śp. Waldemara Parucha prelekcję wygłosiła jego współpracowniczka prof. Krystyna Trembicka.

                    Franciszkanin przyznaje, że bliska jest mu idea Trójmorza i chce ją poprzez instytut promować oraz do niej nawiązać. Bowiem jest to wartość dla współczesnego społeczeństwa oraz sposób, aby pielęgnować polskie dziedzictwo poza granicami RP. – Trójmorze jest pewną formą przedłużenia tradycji I Rzeczypospolitej. Jest to droga, która prowadzi i do wolności, i do poszanowania tradycji poszczególnych narodów, i do poszanowania chrześcijaństwa. Ale o to trzeba dbać i chcemy, żeby instytut był tym miejscem, którego do tego by się przyczyniło – zauważa zakonnik.

    Brzmienie muzyki organowej

                    Na konferencję przeznaczono dwa dni – środę – 21 września i czwartek – 22 września. Podczas czwartkowych sesji prelegenci z Polski i Litwy skupili się nad ukazaniem działalności środowisk muzycznych XVII-XIX w. w Wilnie. Poza tym ekspert prof. Andrzej Szadejko z Polski wspólnie z organmistrzem Jānisem Kalniņšem z Łotwy przedstawił koncepcję odbudowy organów w kościele franciszkańskim. Moderatorami konferencji byli o. Marek Dettlaff i organistka kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, doktorantka studiów muzykologicznych w Wilnie, Alicja Dacewicz.

                    Konferencja muzykologiczna odbywała się w dniach, kiedy w Wilnie trwał Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Banchetto Musicale”. Z tej okazji organizatorzy zorganizowali koncerty. Na zwieńczenie obrad Andrzej Szadejko zagrał na organach koncert „Veni, redemptor gentium. Mistrzowie bałtyckiego baroku”.

    autorka: Teresa Worobiej

    przedruk artykułu, który ukazał się na łamach „Tygodnika Wileńszczyzny” w numerze z dni 22-28 września 2022 r.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Międzynarodowa Konferencja „Brokerzy Innowacji Społecznych”

    TV Polska360, partner medialny wydarzenia, serdecznie zaprasza na Międzynarodową Konferencję „Brokerzy Innowacji Społecznych” organizowaną przez Linking Foundation (Polska) i...

    PRZESŁANIE WIARY I TOŻSAMOŚCI W SZTUCE I MUZYCE

    26. marca 2023 o godzinie 11:00 w Domu Polskim w Rzymie odbędzie się koncert z cyklu PRZESŁANIE WIARY I TOŻSAMOŚCI W SZTUCE I MUZYCE...

    PASJA-GOLGOTA TRZECIEGO TYSIĄCLECIA

    Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - PASJA-GOLGOTA TRZECIEGO TYSIĄCLECIA, które odbędzie się 25.03.2023 w Rzymie.To medialne, trójfilarowe wydarzenie będące połączeniem literatury, sztuki...

    Konferencja Akademia Inwestorki – Twoja instrukcja inwestowania

    Jedna na trzy Polki chce rozpocząć przygodę z inwestowaniem Jedna na trzy Polki chce rozpocząć przygodę z inwestowaniem. 23% kobiet wskazuje, że...

    Zobacz także