WIĘCEJ

  Pogrzeb Karoliny Kaczorowskiej w Warszawie, 24.04.2022 r.

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  W dniach 23-24 kwietnia 2022 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe Śp. Karoliny Kaczorowskiej – ostatniej Prezydentowej RP na Uchodźstwie, małżonki Śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Pani Kaczorowska zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie, ale z powodu pandemii COVID-19 mogła dopiero teraz spocząć przy swym mężu w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

  Podczas pierwszego dnia uroczystości w piątek 22 kwietnia o godzinie 12:45 Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą na płycie lotniska Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego przywitał delegację z Londynu, która  towarzyszyła w ostatniej drodze do Polski śp. Karoliny Kaczorowskiej.

  Na płycie lotniska hołd Zmarłej oddali  przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia.

  Organizatorem państwowych uroczystości był  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  Podczas ceremonii powitania na polskiej ziemi urny z prochami Zmarłej, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina. Po przeniesieniu urny na katafalk w asyście wojskowego posterunku honorowego została  odmówiona modlitwa.

  Następnie uczestnicy uroczystości przejechali  do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie nastąpiło wprowadzenie urny z prochami Pani Prezydentowej do Kaplicy Najświętszego Sakramentu, w której odprawione zostały  egzekwie pogrzebowe oraz nieszpory pod przewodnictwem Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości o. prof. Eustachego Rakoczego, kapelana Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

  O godzinie 19:00 nastąpiło procesyjne przeniesienie urny z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej na katafalk przed głównym ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie została  odprawiona Msza święta żałobna za spokój dusz Pary Prezydenckiej – śp. Ryszarda i Karoliny Kaczorowskich. Po Mszy świętej odbyło się harcerskie czuwanie modlitewne.

  W dniu 24 kwietnia 2022 r. o godz. 12.00 sprawowana była w Świątyni Opatrzności Bożej msza św. żałobna, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Warszawski J. E. Kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii, Wiesław Lechowicz.  W uroczystościach udział wzięli m.in. Rodzina śp. Karoliny Kaczorowskiej, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, w tym Prezydent RP wraz z małżonką, a także przedstawiciele Ambasady RP w Londynie.

  Po mszy św. Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał list w którym Premier Polski wspomniał  małżonkę ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie :

   „Niezwykła osobowość Pani Prezydentowej sprawiła, że każdy, kto miał okazję zetknąć się z Nią, wspomina Jej osobisty urok i serdeczność w kontaktach ze wszystkimi ludźmi, a jednocześnie nieustającą gotowość niesienia pomocy i życzliwość. Tymi cechami jednała sobie znajomych i nieznajomych. Niespodziewana, tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, nie zakończyła Jej działalności publicznej. Kontynuowała wspólne zaangażowanie w pomoc ośrodkom i instytucjom, wśród których szczególne miejsce zajmował Uniwersytet w Białymstoku, w rodzinnym mieście prezydenta. Przyjeżdżała tam, dzieliła się wspomnieniami i pamiątkami. Pozostała wierną kustoszką pamięci o mężu”.

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że żegnamy symbolicznie również II RP i jej ostatnią pierwszą damę w rocznicę podpisania Konstytucji kwietniowej, która umożliwiała wypełnianie misji władzom na uchodźstwie: – Zastanawiamy jaki byłby testament Pani Prezydentowej. Mówiła często, że wzorem jej pokolenia musimy odbudować etos służby wspólnocie, jaką jest Naród i państwo. Musimy zapomnieć o własnych korzyściach. Ten etos służby wyniosła również ze swych doświadczeń harcerskich.

  Minister Kasprzyk wspominał londyńskie spotkanie z Panią Prezydent i przywołał słowa, które wypowiedziała po odczytaniu wiersza Mariana Hemara: –„Ojczyzna dopóki jest, to pół wieku można żyć poza nią i jeszcze w godzinie śmierci o niej nie pomyśleć i wadzić, ale dopóki jest. Gdy jej nie ma, ziemia jest głuszą daremną, a niebo jest ciemną otchłanią bez gwiazd i bez Boga…”. Szanujcie to, że macie wolną Polskę. Moje pokolenie utraciło Ojczyznę i było zmuszone żyć na emigracji. Wy macie wolną Polskę. Szanujcie to, bo nie ma na świecie szczęścia bez Ojczyzny. To są te słowa, które Pani Prezydentowa chciałaby nam zapewne dziś powiedzieć – dodał szef UdSKiOR.

  Podczas mszy pożegnalnej zostały także odczytane listy od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Po zakończeniu mszy rodzina wraz z delegacją przedstawicieli władz państwowych złożyła urnę z prochami Karoliny Kaczorowskiej u boku męża, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.

  Przypomnijmy pokrótce wyjątkową postać Pani Prezydentowej. Śp. Karolina Kaczorowska urodziła się 26 września 1930 r. w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu wschodnich terenów Polski przez wojska sowieckie w 1940 r. została wraz z rodziną wywieziona przez Sowietów w masowej deportacji na Sybir. Po ogłoszeniu tzw. „amnestii” dla obywateli polskich w ZSRR w 1941 r. Jej ojciec Franciszek wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W 1942 r. Pani Karolina wraz z polskim wojskiem jako jedno z „tułaczych dzieci” opuściła Związek Radziecki i dotarła na Środkowy Wschód. Stamtąd dotarła wraz z innymi polskimi tułaczami do Afryki Wschodniej i przebywała w obozie dla polskich uchodźców w Koja w Ugandzie, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Po zakończeniu II wojny światowej przyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie już pozostała, kończąc studia wyższe i pracując jako nauczycielka. Bardzo aktywnie włączyła się w działalność harcerską, a także działania na rzecz społeczności Polaków w Wielkiej Brytanii, w tym Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. W harcerstwie poznała Ryszarda Kaczorowskiego – harcerza, żołnierza 2 Korpusu, z którym zawarła związek małżeński w lipcu 1952 r. W latach 1989-1990 była Pierwszą Damą Polski u boku swego męża – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie (zm. 10.04.2010 r.). Wspólnie bardzo aktywnie także po roku 1990 r. działali na rzecz Polski i Polaków poza granicami Kraju. Po śmierci męża w katastrofie smoleńskiej kontynuowała Ich wspólne dzieło. Zmarła 21 sierpnia 2021 r., pozostawiając dwie córki – Alicję i Jadwigę z rodzinami.

  Redakcja Polska360.org łączy się z Rodziną Pani Prezydentowej w bólu po Jej stracie. Składamy Państwu głębokie wyrazy współczucia. Apelujemy do wszystkich środowisk polskich w Kraju i zagranicą, w tym polskich harcerzy, o pamięci o tej wyjątkowej parze wielkich Polaków, jakimi bezsprzecznie byli Śp. Prezydent RP Ryszard Kaczorowski wraz z Małżonką Karoliną. Przy okazji pobytu w Warszawie prosimy o odwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej celem okazania Parze Prezydentowej dowodów naszej wdzięcznej pamięci za Ich służbę dla Polski i Polaków na świecie.

  Cześć Ich Pamięci.

  redakcja portalu Polska360.org

  na podstawie materiałów biura Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content