„Uczycie się w szkole języka polskiego, dlatego gorąco zachęcam Was do spróbowania swoich sił w recytowaniu utworów poetów, którzy należą do kanonu polskiej literatury. Jestem pewna, że znajdziecie pośród ich utworów takie, które szczególnie Wam się spodobają i skłonią do własnej interpretacji. Bardzo liczę na to, że udział w konkursie przyniesie Wam dużo radości i satysfakcji z obcowania z piękną, polską poezją. Bądźcie otwarci na przekaz i język tej poezji, który wzbogaci także Waszą znajomość polskiego”
Kancelaria Prezydenta ogłasza Konkurs Recytatorski „Słowem – Polska” skierowany do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O nagrodę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania. Konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów polską literaturą oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą. Utwory poetyckie w formie nagrań wideo mogą prezentować dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat i 14-19 lat.
Konkurs odbędzie się w terminie marzec-czerwiec 2021 r. W tym czasie przewidziano cztery etapy eliminacji. W etapach: szkolnym, krajowym i kontynentalnym uczestnicy będą mieli za zadanie prezentację trzech różnych utworów wybranych autorów:
Cypriana Kamila Norwida,
Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,
Ignacego Krasickiego,
Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Ostatnim etapem będzie rozstrzygnięcie Konkursu polegające na wyłonieniu finalistów i laureatów z każdej kategorii wiekowej.
„Agata Kornhauser-Duda:
Szanowni Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie szkół polskich i polonijnych poza granicami kraju,
serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w Konkursie Recytatorskim „Słowem – Polska”, którego organizatorem jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Język polski jest tym, co nas wszystkich łączy i dzięki któremu stanowimy wspólnotę niezależnie od dzielącej nas odległości. Zadaniem uczestników konkursu będzie jak najpiękniejsze wyrecytowanie wybranego wiersza jednego z czworga autorów: Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To poeci, którzy tworzyli w różnych epokach, ale wszyscy oni swoimi dziełami wpłynęli na kulturę i świadomość kolejnych pokoleń Polaków.
Drodzy Uczniowie,
uczycie się w szkole języka polskiego, dlatego gorąco zachęcam Was do spróbowania swoich sił w recytowaniu utworów poetów, którzy należą do kanonu polskiej literatury. Jestem pewna, że znajdziecie pośród ich utworów takie, które szczególnie Wam się spodobają i skłonią do własnej interpretacji. Bardzo liczę na to, że udział w konkursie przyniesie Wam dużo radości i satysfakcji z obcowania z piękną polską poezją. Bądźcie otwarci na przekaz i język tej poezji, który wzbogaci także Waszą znajomość polskiego.
Szanowni Nauczyciele,
jestem bardzo wdzięczna za to, że pomagają Państwo swoim wychowankom poznawać historię, kulturę i tradycję naszego kraju oraz zachować poczucie tożsamości i więzi z krajem przodków. Ucząc ich naszego języka, przekazują Państwo kolejnym pokoleniom patriotyczne wartości oraz świadomość własnych korzeni.
Jestem przekonana, że konkurs „Słowem – Polska” wpisuje się w misję, którą Państwo na co dzień realizują. Gorąco więc zachęcam wszystkich Państwa uczniów, by wzięli w nim udział. Wierzę, że formuła konkursu spotka się z szerokim zainteresowaniem młodych Polaków.
Serdecznie pozdrawiam uczniów, wychowawców i pedagogów szkół polskich i polonijnych na całym świecie. Życzę miłego i inspirującego obcowania z twórczością polskich poetów.”
Film promujący konkurs :
Celem Konkursu jest zainteresowanie uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą literaturą polską, promowanie języka polskiego, który jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków bez względu na kraj zamieszkania, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą,
Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie szkół polskich za granicą oraz zespołów tych szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, szkół im. KEN w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, sekcji polskich, Szkół Europejskich, szkół polonijnych na całym świecie oraz szkół uczących języka polskiego
Uczniowie muszą przygotować w formie wideo recytację trzech różnych wierszy – na każdym etapie Konkursu uczniowie prezentują inny utwór poetycki.
Recytacja wybranych wierszy na każdym etapie Konkursu odbywa się w języku polskim. Recytacje uczniów nie mogą trwać dłużej niż 2 minuty. Nagrania dłuższe niż 2 minuty nie wezmą udziału w Konkursie.
Regulamin Konkursu:
Nagrania wideo zwycięskich recytacji na etapie szkolnym muszą być przesłane przez szkoły w terminie do dnia 31 marca 2021 r. wraz z dokumentacją wskazaną w zał. 1-4 na adresy:
– konkursrecytatorski.us@prezydent.pl – dla przedstawicieli z Ameryki Północnej i Ameryki Południowej;
– konkursrecytatorski.eu.za@prezydent.pl – dla przedstawicieli z Europy i Afryki;
– konkursrecytatorski.au.az@prezydent.pl – dla przedstawicieli z Azji, Australii i Oceanii.
Więcej na temat konkursu na stronie Kancelarii Prezydenta RP :
https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/konkurs-recytatorski-slowem-polska/
Zachęcamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia !!!
Autor : Marzena Gajewska na podstawie materiałów prasowych Kancelarii Prezydenta RP