WIĘCEJ

  Peleton Pamięci, 27.08.2022 r.

  Warto przeczytać

  W ostatnią sobotę wakacji – 27 sierpnia – sprzed siedziby Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku ruszy kolejny Peleton Pamięci.

  Inicjatywa ta ma w szczególności upamiętnić wydarzenia związane z podpisanym 23 sierpnia 1939 roku paktem o nieagresji między III Rzeszą i Związkiem Sowieckim.
  Tajny załącznik tego porozumienia, zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow, przewidywał podział ziem Rzeczypospolitej między dwa totalitarne mocarstwa. Realizując postanowienia umowy, wojska ZSRS przekroczyły 17 września granice walczącej z Niemcami Polski. Pakt ten, co warto podkreślić, decydował także o losie innych krajów naszego regionu – krajów bałtyckich, Finlandii czy Rumunii.

  Jak co roku, dla upamiętnienia ofiar sowieckich represji, w rowerowym peletonie ulicami Białegostoku pojadą mieszkańcy miasta. Nie tylko ci, których bliscy ucierpieli przed laty wskutek represji, ale też miłośnicy aktywnego poznawania historii. Tegoroczny Peleton wyruszy sprzed Muzeum Pamięci Sybiru w sobotę 27 sierpnia o godzinie 17.00.

  Przejeżdżając ulicami Białegostoku, uczestnicy będą odkrywać miejsca, które były świadkami zdarzeń, jakie nastąpiły po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Paktu, który zburzył porządek w Europie Środkowo-Wschodniej i poprzedził wybuch II wojny światowej. Na mocy tej umowy dwa totalitarne reżimy podzieliły między siebie terytoria innych niepodległych państw tego obszaru. Dla Polski bezpośrednią konsekwencją paktu była utrata niepodległości, a dla mieszkańców polskich Kresów – sowieckie represje, o których opowiada wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru.

  Również dziś, kiedy prawo do samostanowienia narodów jest w tak brutalny sposób kwestionowane, oczywistym jest, że celem Polaków jest podkreślenie wschodnioeuropejskiej wspólnoty losów i pamięci. Dlatego Peleton został objęty honorowym patronatem Jego Ekscelencji Eduardasa Borisovasa, Ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce. W przejeździe wezmą udział Tomasz Kurciński, konsul honorowy Republiki Litewskiej w Białymstoku oraz przedstawiciele Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy. Symbolicznym będzie także zapowiadany udział ukraińskich sportowców w tym ważnym wydarzeniu.

  Redakcja Polska360.org zachęca wszystkich Rodaków w Polsce i na świecie do symbolicznego lub osobistego dołączenia do Peletonu Pamięci w Białymstoku. Wspólna pamięć narodów Europy Środkowo-Wschodniej i wzajemna solidarność oraz wsparcie jest bowiem niezwykle ważna.

  Autor: Aneta Hoffmann

  źródło: materiały prasowe Muzeum Pamięci Sybiru

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content