WIĘCEJ

  Parada Dnia Konstytucji 3 Maja, Toronto

  Warto przeczytać

  W niedzielę, 8 maja 2022 r. o godz. 12.00 czasu lokalnego rozpoczęła się w Toronto (Kanada) Parada Polonii z okazji Konstytucji 3 Maja. To wyjątkowe wydarzenie jest częścią pierwszy raz organizowanych w Kanadzie obchodów Polish Heritage Month w Ontario.

  Wydarzenie rozpoczęło się od wciągnięcia polskiej flagi przed Ratuszem Toronto na Nathan Phillip Square i odśpiewaniem hymnów kanadyjskiego i polskiego. W dalszej części gość honorowy obchodów – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Minister Adam Kwiatkowski odczytał list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do Kongresu Polonii Kanadyjskiej i do uczestników Parady.

  Oprócz Ministra Kwiatkowskiego w uroczystości udział wzięli Ambasador RP w Ottawie – Witold Dzielski (który wygłosił przemówienie), Konsul Generalna w Toronto –  Magdalena Pszczółkowska oraz Konsul Generalna z Ottawy – Natalia Kubik. Piękne słowa do Polonii skierowali obecni na uroczystościach burmistrz miasta Toronto John Tory oraz prezes Kongresu Ukraińców Kanadyjskich Okręg Toronto, Peter Schturyn. List od Candice Bergen, liderki oficjalnej opozycji w Izbie Gmin, odczytał Władysław Lizoń, były poseł Mississauga East-Cooksville. W dalszej części przemawiała Natalia Kusendova-Bashta, posłanka do Mississauga Centre. Na zakończenie głos zabrał Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej – Janusz Tomczak, który przypomniał historię uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i podziękował zebranym za udział w Paradzie przygotowanej przez KPK.

  Następnie parada przeszła ulicami miasta – University Ave. w stronę Parlamentu Kanadyjskiego, Queens Park Cres E., Wellesley Street, dalej do University Ave., Queen St. i zakończyła się pod urzędem miasta (Town Hall).

  Wśród maszerujących, oprócz gości honorowych, byli uczniowie szkół polonijnych (w tym Szkoły Polskiej im. Gen. J. Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto), harcerze i harcerki, organizacje polonijne, zespoły ludowe, sportowcy i wszyscy, którym Polska i jej historia są bliskie, którzy swoją obecnością na Paradzie chcieli pokazać polonijną społeczność w Kanadzie. Uczestnicy Parady z dumą nieśli biało-czerwone flagi i chorągiewki. Policja ocenia, że w Paradzie udział wzięło 2000 osób.

  Organizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej Parada miała na celu propagowanie polskiej historii, kultury oraz tradycji. Była doskonałą okazją do pokazania się Polaków w środowisku kanadyjskim teraz, kiedy z uwagi na pomoc uchodźcom z Ukrainy i sytuację w regionie, Polska jest na ustach całego świata. Sukces tegorocznej Parady sprawia, że organizatorzy zapraszają Polonię już za rok.

  Symboliczną i malowniczą inauguracją obchodów 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz inauguracją pierwszego Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario było podświetlenie z inicjatywy Ambasady RP w Toronto  3 maja 2022 r. o godz. 21.30 wodospadu Niagara w polskich barwach narodowych.

  źródło : Ambasada RP w Toronto

  Zapraszamy do śledzenia wydarzeń Miesiąca Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Month) w Ontario w maju 2022 r. na specjalnej stronie :

  https://www.gov.pl/web/kanada/maj–miesiacem-dziedzictwa-polskiego-w-ontario

  Redakcja Polska360.org gratuluje wspaniałych wydarzeń i pozdrawia serdecznie wszystkich Polaków zamieszkałych w Kanadzie. Wspaniale święcił się 3 Maja !

  Życzymy Państwu kolejnych, udanych uroczystości i spotkań.

  Aneta Hoffmann

  źródło : Kongres Polonii Kanadyjskiej, Ambasada RP w Toronto

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content