Ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej i ich rodzin przyjechała do Polski, by tu, we współpracy z Filharmonią Narodową oraz Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, przygotowywać się do zagrania po raz pierwszy od początku wojny. Europejska trasa koncertowa ma opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednocześnie dawać nadzieję na zwycięstwo. Znaczenie tego wyjątkowego tournée podkreśla fakt, że muzycy uzyskali specjalną zgodę władz ukraińskich na wyjazd z kraju – Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej oraz Ministerstwa Obrony. Dzięki temu, zarówno kobiety jak i mężczyźni, pracujący na co dzień w Kijowie, wyruszyli w podróż, w czasie której zagrają m.in. w Łodzi, Berlinie, Hamburgu czy Dreźnie.
Trasa koncertowa rozpoczęła się 21 kwietnia 2022 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrzmiały utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do dzieł XX wieku, a także jeden z najpopularniejszych utworów Henryka Wieniawskiego.
Zapraszamy do obejrzenia filmowej zapowiedzi tego koncertu :
23 kwietnia muzycy pod batutą Luigi Gaggero zagrali Nadzwyczajny koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jego uczestnicy mogli wysłuchać takich utworów jak „Symfonia C-dur” Maksyma Berezowskiego, „Fantaisie brillante sur des motifs de l’opéra „Faust” de Gounod op. 20” Henryka Wieniawskiego, „Melodię” Myroslava Skoryka oraz „III Symfonię h-moll op. 50” Borysa Latoszynskiego. Solistą był, podobnie jak na koncercie w Warszawie, polski skrzypek Janusz Wawrowski.
Artystom w ich podróży po Europie towarzyszą również członkowie rodzin i dzieci. Dla wielu z nich to szansa, by po raz pierwszy od wielu tygodni zaznać chwili spokoju i poczuć się bezpiecznie. Pobyt muzyków w Polsce organizowany jest przez Filharmonię Narodową oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejny przykład bezpośredniej pomocy Polaków na rzecz obywateli Ukrainy.
Historia Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej liczy 40 lat, zaś od 2018 roku jego głównym dyrygentem jest włoski kapelmistrz Luigi Gaggero. Zespół regularnie występuje podczas najważniejszych świąt narodowych. W czerwcu 2021 roku na placu przed Radą Najwyższą Ukrainy zagrał koncert poświęcony 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji Ukrainy. W sierpniu 2021 roku na największym stadionie w kraju, Stadionie Olimpijskim, orkiestra wykonała z kolei program poświęcony 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Kolejnym obszarem pracy orkiestry są projekty dla dzieci i młodzieży, w tym wydarzenia interaktywne, otwarte próby generalne oraz zaangażowanie uczniów w grę w orkiestrze. Wszystkie te elementy sprawiają, że Kijowska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z najbardziej znanych instytucji artystycznych na Ukrainie. W 2022 roku rozpocznie współpracę z prestiżową międzynarodową agencją KD Schmid.
Redakcja portalu Polska360.org zachęca gorąco naszych czytelników z całego świata do śledzenia trasy koncertowej Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej i wspierania ich działań, uczestniczenia w jej koncertach w Państwa miastach. Niebawem ma zawitać do Niemiec (Berlin, Hamburg, Drezno).
Solidarni z Ukrainą !!
Aneta Hoffmann
źródło : Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina