poniedziałek, 19 kwietnia, 2021
WIĘCEJ

  Międzynarodowa Konferencja online pt. „Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość” 17.03.2021 r. godz. 11.00

  Warto przeczytać

  Czas na zmianę: bezpłatne szkolenia online

  Czas na zmianę: bezpłatne szkolenia online W tym artykule dowiesz się o licznych stronach...

  Czy dwujęzyczność dzieci ma sens?

  Rozważania na temat dwujęzyczności warto rozpocząć w październiku. Dlaczego? Od 2015 roku corocznie właśnie w tym miesiącu...

  Karta pobytu na terenie Polski. Decyzja negatywna – jak się skutecznie odwołać?

  Dotykając tematu legalizacji, mówimy przede wszystkim o dokumentach potwierdzających prawo do pobytu długoterminowego na terytorium państwa osoby...
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa na Międzynarodową Konferencję zatytułowaną “Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość”. W konferencji wezmą udział wykładowcy z Włoch, Ukrainy oraz Polski. Podczas konferencji przybliżymy zarówno postać, jak również nauczanie Jana Pawła II. Wśród gości znajdą się znakomici prelegenci, którzy zaprezentują niezwykle aktualne zagadnienia z punktu widzenia rozwoju życia rodzinnego, społecznego, a także budowania jedności pomiędzy wyznaniami i narodami.

  Prelegenci i program:

  11.00 – Wprowadzenie – dr Marek Sobisz

  11.05 – Słowo wstępne – Maria Koc, Senator RP

  11.10 „Ukraiński kontekst św. Jana Pawła II” – prof. Bohdan Hud (Uniwersytet Lwowski)

  11.25 – „Literatura i sztuka w nauczaniu Jana Pawła II”- prof. Francesca D’Alessandro (Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca w Mediolanie)

  11.45 – „Prawa rodziny, kobiet i dziecka w nauczaniu Jana Pawła II i aktywności watykańskiej dyplomacji w latach 90. XX w.” – dr Anna Solarz (Uniwersytet Warszawski)

  12.00 – „Europejskie dziedzictwo kulturalne w myśli Jana Pawła II – wizyta Papieża w Radzie Europy” – mgr Anita Budziszewska (Uniwersytet Warszawski)

  12.15 – „Pielgrzymka Jana Pawła II do Drohiczyna jako przykład inicjatyw ekumenicznych” – ks. dr Mariusz Boguszewski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

  prof. Bohdan Hud – specjalista w zakresie konfliktów i relacji ukraińsko-polskich w XIX I XX w., a także problematyki wschodniego wymiaru integracji europejskiej. Dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie. Autor książek „Trudna droga do porozumienia”, „Ukraińcy – Polacy: kto winien ?”, „Zagłady Arkadii”, „Konflikty ukraińsko-polskie czasów najnowszych”. Współautor scenariuszy filmów dokumentalnych : „Trudne braterstwo”, „Braterstwo broni w służbie pokoju”. Członek Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

  prof. Francesca D’Alessandro –  Profesor Katolickiego Uniwersytetu w Mediolanie. Studia licencjackie odbyła na Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza” na Wydziale Literatury i Filozofii. Doktorat State University of  New York w Buffalo na Wydziale Sztuki i Literatury, tytuł dysertacji: „Apostrof, ironia i śmierć w Bellum Civile Lucana”.

  dr Anna Solarz – doktor nauk o polityce (2004), pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, do 2019 r. w Instytucie Stosunków Międzynarodowych WNPiSM UW. W styczniu-marcu 2017 r. visiting scholar w Mershon Center for International Security Studies na Ohio State University w USA. Od 2010 r. współorganizatorka corocznych Wielodyscyplinarnych Konferencji ISM WNPiSM UW i Księży Werbistów „Sacrum i profanum we współczesnym świecie”. Wykładała m.in. na uniwersytetach w Izmirze, Konyi i Hajfie. Uczestniczka międzynarodowych spotkań i konferencji m.in. w Columbus, Klużu-Napoce, Budapeszcie, Pecsu i Jassach.

  Anita Budziszewska –  pracownik naukowy w Katedrze Dyplomacji i Instytucji Międzynarodowych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Obszar specjalizacji: kultura w stosunkach i prawie międzynarodowym; organizacje międzynarodowe. Absolwentka SGH, Europejskiej Akademii Dyplomacji; Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Prawa Międzynarodowego UW. Stypendystka na University of Nottingham. Staże naukowe i zawodowe m. in. w Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie, studyjno-szkoleniowe m.in.: w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu, University of Oxford i University of Zurich.  Autorka polskich i międzynarodowych publikacji z zakresu kulturalnych praw człowieka/prawa do kultury. W latach 2011-2020 koordynator ds. mobilności, wymiany i współpracy międzynarodowej na WNPiSM Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2020 Pełnomocnik Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW ds. współpracy międzynarodowej w ramach programu Erasmus (EU). Zaangażowana w wiele projektów polskich i międzynarodowych, w tym m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Human Doc (w latach 2014 – 2018), w tym udział w Jury konkursowym; członek Komitetu Organizacyjnego pierwszego w Polsce 8. Paneuropejskiego Kongresu Stosunków Międzynarodowych współorganizowanego z European International Studies Association; uczestnik grantu pt. Increase of EU’s economic potential in relations with China. Uczestnik licznych wykładów zagranicą, w tym m.in. w Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Indiach, Grecji, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, na Węgrzech, w Rumunii. Prywatnie pasjonatka koni i jeździectwa.

  ks. dr Mariusz Boguszewski – wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (teologia i komunikacja społeczna) oraz dyrektor biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Warszawie. Zaangażowany w promocję tematyki prześladowań i pomocy polskim misjonarzom.

  Organizatorem Dni Papieskich jest Stowarzyszenie Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur.

  Patronat Honorowy :

  bp Piotr Sawczuk – ordynariusz
  Diecezja Drohiczyńska
  Pani Maria Koc – Senator RP.

  Partnerem wydarzenia jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej

  Partnerzy medialni : Fundacja Episkopatu Polski, Portal Opoka, portal Polska360.org

  Rada naukowa konferencji:
  ks. prof. Jarosław Różański, UKSW
  ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW

  Komitet organizacyjny:
  ks. dr Mariusz Boguszewski, UKSW
  ks. dr Andrzej Kwaśniewski, UKSW
  ks. dr Krzysztof Mielnicki, AK
  ks. dr Rafał Pokrywiński, UKSW
  dr Marek Sobisz

  Link do wydarzenia na Facebooku:
  https://www.facebook.com/events/1183786058738493/

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Spotkanie online dla polskich eksporterów zainteresowanych rynkiem brytyjskim “100 dni po brexicie”, 22.04.2021 r.

  Spotkanie dla polskich eksporterów zainteresowanych rynkiem brytyjskim. Poznaj nowe zasady eksportu do Wielkiej Brytanii po brexicie. 22.04.2021,...

  II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” – 15–18 kwietnia 2021

  W tej edycji spotykamy się w formule ON-LINE. Zarejestruj się na totalitaryzmy.pl Świat przepełniony jest ideami, które mogą się...

  Perły kresowego futbolu

  Śmigły Wilno, Cresovia Grodno, Pogoń, Czarni i Hasmonea Lwów, Kotwica Pińsk, Pogoń Stryj, WKS Brześć, PKS Łuck,  Junak Drohobycz, Rewera Stanisławów i wiele,...

  Krzysztof Penderecki – koncert w pierwszą rocznicę śmierci

  Mija rok od śmierci Krzysztofa Pendereckiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora współczesnego, dyrygenta, świetnego pedagoga i ambasadora polskiej kultury. Z tej okazji zachęcamy...

  Bank Gospodarstwa Krajowego partnerem portalu Polska360.org !

  Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż portal Polska360.org podjął współpracę ekspercką z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bank powstał w 1924 r....

  Zobacz także