WIĘCEJ

    Koncerty „Polish Splendours” w Operze w Nancy

    Warto przeczytać

    W dniach 12 i 13 maja 2022 r. w Operze w Nancy (Francja), której od ubiegłego sezonu dyrektorem muzycznym jest Pani Marta Gardolińska – utytułowana polska dyrygentka, rozbrzmiewać będzie polska muzyka. Zacieśniać się będą polsko-francuskie więzi – w mieście, gdzie po wygnaniu z Kraju osiadł król Stanisław Leszczyński z małżonką i w latach 1737-1766 był ostatnim księciem Lotaryngii.

    Kto lepiej je zilustruje niż Fryderyk Chopin? Jego „I Koncert fortepianowy e-moll opus 11” jest nie tylko arcydziełem, ale także wcieleniem przełomowego momentu w jego istnieniu i życiu Polski. Utworzony w październiku 1830 r. w Warszawie, jest dla Chopina pożegnaniem z Ojczyzną, którą ma opuścić,  wyjeżdżając do Wiednia, a potem Paryża, i której już nigdy nie zobaczy. Kilka tygodni później, 29 listopada, w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe przeciwko rosyjskiej okupacji.

    Kolejny, polski twórca, którego „Uwertura” powstała w 1936 r. również zostanie zaprezentowana w trakcie koncertu, to Antoni Szałowski – polski kompozytor, który od roku 1931 do swej śmierci w 1973 r. przebywał na emigracji we Francji. Jego los splata się tym samym ze śladami Chopina. Szałowski studiował w Paryżu pod kierunkiem Nadii Boulanger, a następnie tworzył w duchu neoklasycyzmu. Zapomniany, wart jest przypomnienia szerszemu odbiorcy.

    Ostatnim, którego utwór wybrzmi w te wyjątkowe, muzyczne wieczory, będzie Witold Lutosławski. Publiczność będzie mogła wysłuchać jego „Koncertu na orkiestrę”. Tu także słyszalne będą związki Lutosławskiego z twórczością inspirującego wielu – Fryderyka Chopina.

    Redakcja Polska360.org zachęca wszystkich do wysłuchania tych wyjątkowych, polskich wieczorów „Polish Splendours. Un homage aux de chefs-d’oeuvre polonaise” w Opera National de Lorraine w Nancy. Gościem specjalnym koncertu będzie wielokrotnie nagradzany polski pianista – Szymon Nehring – finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

    Szczegóły na stronie Opery : https://www.opera-national-lorraine.fr/en/

    Koncerty powstały we współpracy z polskim Instytutem Adama Mickiewicza i przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Życzymy wspaniałych wrażeń.

    Aneta Hoffmann

    źródło : Opera National de Lorraine

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content