WIĘCEJ

  Centrum Dziedzictwa Polskiego w Panna Maria, USA otwarte

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  W dniach 23-24.10.2021 r. zostało otwarte po wielu latach starań Polish Heritage Center (Centrum Dziedzictwa Polskiego) w Panna Maria w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość ta jest najstarszą osadą polską w Stanach Zjednoczonych założoną w 1854 r. przez 100 rodzin emigrantów z Górnego Śląska, kierowanych przez polskiego misjonarza ks. Leopolda Moczygembę, a pochodzących z okolic Strzelc Opolskich. W Panna Maria powstała następnie pierwsza polska parafia w Stanach Zjednoczonych, a polscy emigranci założyli także pobliskie miejscowości : Bandera, Cestohowa, Kosciusko, St. Hedwig, Falls City, Yorktown, San Antonio, Meyersville, Las Gallinas, White Deer i McCook.

  Celem Centrum jest prezentowanie historii tego miejsca, losów emigrantów i ich potomków, a także ponad tysiącletniej historii Polski i polskich tradycji. Multimedialne centrum będzie dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Realizować będzie także konferencje, pokazy filmowe, wydarzenia kulturalne, a także wspierać odwiedzających w ich poszukiwaniach genealogicznych.

  Centrum powstało z inspiracji emerytowanego obecnie, o korzeniach polskich biskupa Johna Waltera Yanty, w latach 1997-2008 r. biskupa w Amarillo w Teksasie. Z jego inicjatywy w 2011 r. powstała organizacja Polish Heritage Center Foundation, która w 2016 r. rozpoczęła budowę Centrum. Po latach starań to wyjątkowe miejsce ostatecznie zostało otwarte dla odwiedzających.

  Oficjalnego otwarcia Centrum w miniony weekend dokonali bp. Yanta oraz Konsul Generalny RP w Houston – Pan Robert Rusiecki. W trakcie dwudniowych uroczystości zaprezentowały się widzom polskie zespoły artystyczne, a swój recital „Podziemna Armia Powraca” przedstawił polsko-amerykańskiej publiczności Pan Paweł Piekarczyk.

  Redakcja portalu Polska360.org gratuluje członkom Polish Heritage Center Foundation sukcesu i zwieńczenia Państwa wieloletniej pracy nad otwarciem Centrum. Życzymy wszelkiej pomyślności w Państwa cennej działalności. Składamy także podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy umożliwili powstanie Centrum.

  Zachęcamy do odwiedzania Polish Heritage Center w Panna Maria w Teksasie. Strona internetowa : https://polishheritagecentertx.org/

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content