WIĘCEJ

    30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce

    Warto przeczytać

    Polska360.org
    Polska360.org
    Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

    Już 10 września rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa. Ten największy projekt społeczno-edukacyjny w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego, odbywa się w drugi i trzeci weekend września. Tysiące atrakcji – wystaw, koncertów i warsztatów, dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje Państwa regionu zamieszkania poza granicami Kraju, ale także różne regiony Polski.

    W Polsce to już 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczną, jubileuszową odsłonę obchodzimy pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Narodowy Instytut Dziedzictwa jest ogólnopolskim koordynatorem akcji.

    Europejskie Dni Dziedzictwa zostały ustanowione w 1991 roku, jako wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku, jako jedno z pierwszych 11 państw. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.

    Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promocja dóbr kultury pośród lokalnych społeczności oraz zbliżenie do siebie jego organizatorów na poziomie międzynarodowym oraz lokalnym. W kolejne dwa weekendy września można zwiedzać najciekawsze zabytki i korzystać z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych.

    Narodowy Instytut Dziedzictwa jest ogólnopolskim koordynatorem akcji już od 2007 roku. Za pośrednictwem 16 koordynatorów w całej Polsce przygotowuje i upowszechnia ofertę przygotowanych wydarzeń. Co roku w Europejskich Dniach Dziedzictwa uczestniczy ok. 500 podmiotów: instytucji kulturalnych i oświatowych, stowarzyszeń, pasjonatów dziedzictwa, edukatorów, regionalistów, przewodników turystycznych oraz prywatnych właścicieli obiektów zabytkowych. Łącznie organizują oni średnio 1000 wydarzeń, w których uczestniczą tysiące osób, głównie rodzin z dziećmi.

    Na uczestników czekają warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty, pokazy i wiele innych atrakcji, dzięki którym można lepiej poznać i zrozumieć historię oraz kulturę lokalną, regionalną i narodową.

    Wykaz i informacje na temat wydarzeń dostępne są na stronie internetowej: www.edd.nid.pl

    oraz poprzez specjalnie dedykowaną aplikację EDD.

    Hasło 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa – „Połączeni dziedzictwem”, nawiązuje do podpisanej przez Polskę Konwencji Ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa (tzw. Konwencja FARO). Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe łączy pokolenia, integruje społeczności, grupy i narody, pozwalając im trwać dzięki wspólnym wartościom.

    W tym roku, na szczególną uwagę zasługuje zagrożone dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Wyjątkowym miejscem podkreślającym wspólne dziedzictwo 2 Polski i Ukrainy jest cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu, która jest jednym z obiektów polsko-ukraińskiego wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, „Drewnianych Cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat”. Ta najstarsza drewniana cerkiew w Polsce jest oddziałem Muzeum Kresów w Lubaczowie. Europejskie Dni Dziedzictwa to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia i poznania tego miejsca.

    Innym obiektem znajdującym się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, który corocznie aktywnie uczestniczy w EDD, jest Zamek Królewski w Warszawie. W tym roku Zamek zaprasza na bezpłatne zwiedzanie w języku ukraińskim oraz na podróż po twórczości Bernarda Bellotto w 300. rocznicę urodzin artysty.

    Wyróżnikiem EDD w Polsce jest nie tylko zwiedzanie mało dostępnych zabytków, ale przede wszystkim bogaty program edukacyjny – prelekcje, gry, konkursy, wystawy, wycieczki kulturowe, spacery tematyczne, które przybliżają lokalnym społecznościom historię ich ziem. Kluczem do skutecznego zachowania dziedzictwa jest zaangażowanie miejscowej społeczności w opiekę nad nim. EDD są ku temu doskonałą okazją – stwarzają możliwość odkrywania okolicznych zabytków, poznania historii i niematerialnych wartości własnego regionu.

    Pośród wydarzeń, które zasługują na specjalną uwagę, jest prezentacja tradycji bębniarskich na Zamku w Janowcu. Ten wyjątkowy oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przygotował również wystawę prezentująca lokalną, unikalną tradycję związaną z obrzędem wielkanocnego bębnienia. Dziedzictwo niematerialne możemy także poznawać na warsztatach tkackich koronki klockowej, która znajduje się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Warsztaty organizuje Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu przygotowało festyn pt. „Jesień w Polu i Zagrodzie” będzie to niezapomniana podróż do przeszłości w ciechanowieckim skansenie, podczas której zostaną zaprezentowane tradycyjne zwyczaje i obrzędy, związane z kopaniem ziemniaków i pracami gospodarskimi porą jesienną. Festyn zakończy wspólne pieczenie ziemniaków.

    Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja, aby lepiej poznać i docenić dziedzictwo, którego jesteśmy spadkobiercami.

    Serdecznie zachęcamy do udziału w atrakcyjnych wydarzeniach, które w tym roku przygotowali dla nas organizatorzy. 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronatem medialnym projekt objęło Polskie Radio.

    Więcej informacji na stronie internetowej: www.edd.nid.pl

    FB: https://pl-pl.facebook.com/zabytek/

    https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa

    Redakcja Polska360.org

    Źródło: materiały prasowe organizatora

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Nieznana historia warszawskiej Pragi

    Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

    Zobacz także

    Skip to content