WIĘCEJ

  2021 rokiem Stanisława Lema!

  Warto przeczytać

  Polska360.org
  Polska360.org
  Polska360 jest miejscem, w którym będą wzmacniane pozycje środowisk polskich i polonijnych w kraju ich zamieszkania, poprzez prowadzone webinaria, szkolenia prowadzone przez ekspertów.

  12 września 1921 roku we Lwowie urodził się Stanisław Lem, czołowy przedstawiciel polskiej literatury science fiction i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie. Z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego Polaka Sejm RP ogłosił rok 2021 – rokiem Stanisława Lema.

  Jego książki zostały przetłumaczone na 41 różnych języków i sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy. Jest autorem między innymi takich książek jak: Solaris, Kongres futurologiczny, Astronauci czy Bajki robotów. Lem najczęściej pisał o niemożności komunikacji człowieka z pozaziemskimi cywilizacjami i technologicznej przyszłości ludzkości. Inne tematy jego książek obejmują cywilizacje idealne i utopijne oraz problem ludzkiej egzystencji w świecie, w którym ze względu na rozwój technologiczny praktycznie nie ma nic do zrobienia. Był kandydatem do literackiej Nagrody Nobla.

  Stanisław Lem  przyszedł na świat w 1921 roku we Lwowie, w rodzinie zamożnego laryngologa. Zdał maturę w 1939 roku, tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. Po inwazji sowieckiej na Polskę i zajęciu Lwowa przez Sowietów Lemowi udaje się dostać na studia medyczne. W czasie okupacji niemieckiej lat 1941-1945 późniejszy poczytny pisarz pracował fizycznie, by przeżyć. Po włączeniu Lwowa w 1945 r. do ZSRR Lem wraz z rodziną zmuszony był przenieść się w 1946 r. do Krakowa, gdzie dokończył studia medyczne. Do swego rodzinnego miasta już nigdy nie powrócił. Następnie pisarz podjął pracę w Konwersatorium Naukoznawczym, dzięki czemu miał dostęp do najnowszych opracowań badawczych z różnych dziedzin. Już jako student zaczął publikować w czasopismach wiersze i opowiadania. W 1953 roku odbył się ślub Stanisława Lema i Barbary Leśniak (zm. 2016 r.), z zawodu lekarza radiologa. W 1968 roku narodził się ich syn Tomasz. Zamknięcie Konwersatorium pozbawiło Lema pracy zarobkowej. Nieoczekiwany sukces jego powieści fantastycznonaukowej Astronauci sprawił, że poświęcił się pisaniu.

  Pozostawił po sobie wielką liczbę wybitnych dzieł. Pisarz zaczął od konwencjonalnych fabuł, następnie rozwinął je w błyskotliwe, wizjonerskie i nowatorskie formalnie utwory, by zakończyć karierę tekstami eseistycznymi z pogranicza filozofii i futurologii. Zdobył światową sławę, a jego książki doczekały się ekranizacji, z których najważniejsze to: Przekładaniec w reż. A. Wajdy (1968), Solaris w reż. A. Tarkowskiego (1972) i S. Soderbergha (2000) oraz Kongres w reż. A. Folmana (2013). Jego książki stały się także inspiracją dla następnego pokolenia twórców.

  W latach 1983-1988 przebywał na emigracji w Wiedniu, współpracował z paryską Kulturą. Do Kraju powrócił w 1988 r. i ponownie zamieszkał z rodziną w Krakowie. Pod koniec życia pisał felietony pełne gorzkiej refleksji nad współczesnym światem i jego przyszłością. Stanisław Lem zmarł w Krakowie 27 marca 2006 roku i zgodnie z jego wolą jego prochy spoczęły na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

  Jego syn Tomasz, tłumacz literatury anglojęzycznej i opiekun spuścizny ojca, wydał w 2009 r. jego biografię „Awantury na tle powszechnego ciążenia”.

  W Roku Lema Instytuty Polskie na świecie, a także polskie placówki dyplomatyczne i szereg środowisk polskich planuje lub już zorganizowało wiele różnych inicjatyw związanych z postacią wybitnego pisarza. Dla przykładu 16.10.2021 r. Konsulat Generalny RP we Lwowie wraz z Lwowską Obwodową Administracją Państwową zorganizował widowisko artystyczne „Spojrzenie na Stanisława Lema przez potrójny obiektyw: osobowość, prognostyk, pisarz-futurolog”. Instytut Polski w Sztokholmie w dniach 4-14.10.2021 r. w galerii Konstart w tym mieście zaprezentował widzom wystawę „Bestariusz Lema według Mroza” przedstawiającą rysunki znanego, polskiego ilustratora i grafika – Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema. Przed nami szereg kolejnych inicjatyw. Zapraszamy do udziału w nich, a także śledzenia tych realizowanych na świecie również poprzez transmisje online.

  Warto także wiedzieć, iż z okazji 100. rocznicy urodzin Lema, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie przygotowało projekt „LEM” składający się z wystawy jubileuszowej oraz materiałów edukacyjnych. Wystawa  prezentuje prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema. W gronie twórców zainspirowanych literaturą Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska – Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska. Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem.

  Dodatkowo wszyscy zainteresowani mogą otrzymać dostęp do materiałów edukacyjnych przygotowanych przez NCK na temat Stanisława Lema dla czterech grup wiekowych – od przedszkolaków po  seniorów. Przedstawiają one poruszane przez Mistrza tematy robotów i robotyki,  kosmosu, kosmitów i w końcu biografii samego Lema.

  O dostęp do wystawy i otrzymanie materiałów edukacyjnych mogą wystąpić pisemnie do NCK wszyscy zainteresowani – poszczególne osoby, jak i szkoły, biblioteki czy inne instytucje. Link do zgłoszeń :

  https://nck.pl/projekty-kulturalne/aktualnosci/-lem-wystawa-i-materialy-edukacyjne

  Również Instytut Adama Mickiewicza wraz z szeregiem partnerów przygotował interesujący serwis w jęz. polskim i angielskim poświęcony postaci Stanisława Lema oraz wydarzeniom związanym z jego osobą. Zapraszamy do odwiedzania  i udostępniania innym : www.roklema.pl

  Przypomnijmy sobie i innym postać wybitnego Polaka !

  Redakcja Polska360.org

  foto źródło: naukawpolsce.pap.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  Najnowsze

  Nieznana historia warszawskiej Pragi

  Praga należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów rejonów Warszawy. Ma swoją własną historię i tożsamość. Nie wszyscy...

  Zobacz także

  Skip to content